Freska je jedna z nejvýznamnějších nástěnných technik v dějinách umění. Přestože se nejčastěji spojuje s uměleckou renesancí, se freska používala již tisíce let před tím. Dnes se inspiruje stejně starými jako současnými umělci.
Vytvořeno malováním přímo na omítku, fresky nabízejí trvalost, která se nenachází ve všech formách umění. Není překvapením, že muralisti i právě proto upřednostňují tuto techniku. Dokazují to i dobře zachované mistrovská díla včetně Pompejeských zdí či renesančního umělce Michelangela a jeho světoznámého stropu Sixtinské kaple.
Co je freska?
Freska je typ malby, při níž se maluje barvou na stěnu nebo strop místnosti a to aplikací pigmentu na intonaco (nejsvrchnější vrstva omítky). Italské slovo fresco znamená "čerstvý", protože pravé intonaco pod freskou musí být při aplikaci barev vlhké. Jde tedy o přímé nanášení pigmentu na vlhkou omítku, což způsobuje dlhotrvácnosť barev a samotné malby.
Typy fresek
Existují tři běžné typy fresek: buon (pravá), secco (suchá) a mezzo (médium).
Při malování buon fresky ("pravé fresky") pracuje umělec přímo na vlhké omítce. Kvůli přirozené lepivosti inotaca nemusí použitý pigment obsahovat žádné vazební médium, které propojí barvu a stěnu. Namísto toho se dá jednoduše smíchat pouze s vodou.
Naopak secco ("suchá freska") freska používá jako plátno suchou omítku. Aby barvy držela na stěně je třeba smíchat používané pigmenty s vazebním médiem, jako je lepidlo nebo vaječný žloutek.
Mezzo ("médium freska") freska je malovaná na téměř suchý až polosuchý intonaco. Během renesance se tento typ fresky stal široce používaným a v popularitě nakonec překonal i buon fresku.
Umělci při malbě fresky používají ručně vyráběné barvy. Skládají se z minerálních pigmentů, které se získávají ze země. Tyto pigmenty totiž nejvíce odolávají alkalickému působení vápna, které rychle ničí sytost a jasnost barev. Pigmenty se mísí s destilovanou vodou a skladují v převážně skleněných nádobkách.
Ze štětců se používají všechny druhy vláken, ale nejčastěji tvrdší zvířecí štětiny. Kulatost zda plochost štětců záleží od úseků a typu fresky. Dávejte ale pozor na velmi jemné štětiny, které mohou vypadávat a zanechávat tak ve vaší fresce nechtěné vlákna.
Dnes jsme si přiblížili co - to z teorie, shrnuli jsme si hlavní typy fresek a hlavně vysvětlili, co to freska vlastně je. Příště se ponoříme do historie tohoto typu malby a řekneme si o nejznámějších freskách ze světa umění.
S radostí,
Sabína