
Dnes máme díky technologiím mnoho výhod.
Co bylo kdysi mnohem náročnějším procesem, je dnes zjednodušené rozličnými mechanismy. Jednou z těchto technik minulosti je akt vytváření kopií nebo různých výtisků umění. Na dnešním kopírování je nejtěžší věcí asi jen stisknout tlačítko klávesnice a čekat na zahřátí tiskárny.
Lidé v minulosti však takové vymoženosti neměli. Používali manuálně způsoby, jak udělat výtisky - a to hlavně techniku známou pod názvem sítotisk.

Co je sítotisk?
Nejstarší rozpoznatelná forma sítotisku se objevila před více než 1000 lety v Číně během vlády dynastie Song.
Proces se pomalu vyvíjel až do použití jemné tkaniny natažené přes rám. Tkaninová mřížka byla někdy vyrobena z hedvábí, což vedlo k alternativnímu názvu techniky "silk screen printing" (hedvábí - angl. silk) - česky sítotisk.
Od svého vzniku se technologie téměř nezměnila: umělci přenášejí svá umělecká díla tlačením inkoustu či barvy přes síť pomocí stěrky, a to na různé povrchy jako je papír, látka a dokonce i dřevo. Na dřevo se vytiskne jedna barva najednou, proto se na vytvoření vícebarevného obrazu musí použít několik "obrazovek".

Pátrali jsme po možnostech, jaké druhy barev se dají na sítotisk, kromě speciálně určených, použít.
Někteří umělci doporučují i řidší akrylové barvy, do kterých se přimíchá pár kapek zpomalovače schnutí akrylové barvy. Je to nezbytné, protože akrylové barvy schnou příliš rychle na to, aby se stihl udělat požadovaný počet kopií. Použít se tedy dá i inkoust či barva na linoryt.
Základem je, aby se použitá barva dala ředit vodou. Také je dobré, pokud si pořídíte lahvičku vody s rozprašovačem, kterou v průběhu tvoření jistě oceníte. Toto jsou doporučení současných umělců, pojďme se ještě podívat na historii vzniku této moderní techniky.


Během šedesátých let minulého století američtí umělci, jako například Roy Lichtenstein a Andy Warhol, popularizovaly tuto techniku tím, že ji používali na hromadné vytváření grafik v jasných barvách. Jejich umění označilo začátek hnutí Pop Art av podstatě konec abstraktního expresionismu. Od doby Pop Art současní umělci nadále používají sítotisk jako médium pro výrobu inspirativních uměleckých děl.
Andy Warhol
Snad nejznámější umělec v historii, popový umělec Andy Warhol poprvé používal tuto techniku v šedesátých letech. Warhol je známý tím, že vyrábí šablony fotografií obrazových portrétů celebrit a přenáší je ze "stříbrné obrazovky" pomocí sítotisku na papír, a to za pomoci jasných a kontrastních barev.

Jednou z prvních a nejznámějších sérií byl jeho výtisk Marilyn Monroe, který vznikl na základě fotografie z filmu Niagra. Přesně toto vyvolalo v umělci touhu vytvořit opakování téhož obrazu - ať už jde o osobnost nebo světský objekt. Obyčejné objekty jako polévka značky Campbell získali jen díky Warholových sítotisku celosvětovou slávu. Jak Warhol jednou řekl: "Není i život jen série obrazů, které se opakováním mění?"
Doufám, že jsem Vám tuto neobvyklou techniku alespoň trochu přiblížila a že Vás Andyho práce zaujala.
S pozdravem Vaše přítelkyně, Sabína.